BOXING : All set for the National Open Boxing Championship grand finale

DAVID GOMBE 

The National Open Boxing Championship will end tomorrow Sunday 3rd at MTN Arena, Lugogo. The event which began on 19th January has seen over 500 Boxers tussling it out over the past weeks.

Many dignitaries are expected to grace the grand finale that will comprise of several bouts from various clubs to determine the ultimate champion.

The overall winning club on points will take home a brand new motorcycle and the second placed club will walk away with a Bull. The third placed team will scoop Boxing equipments and several prizes will be awarded to top performers.

David Ssemujju (KCCA) and Sadir Musa (East coast) Welterweight fight is one that many Boxing fans expect an explosive finish basing on the previous performances of both fighters. The other pick of the day fight will see Kyambadde Emma ( Lukanga B.C) taking on Babu Yusuf ( COBAP) in the heavyweight fight.

The full match making
Juniors category

•Light Fly Weight
Kintu Marvin (Sparks B.C) Vs Orothomo Bright ( SAKKU B.C)

•Fly Weight
Kemi Ibrahim ( Kibuli B.C) gets a walk over

•Light Bantam Weight
Sekyete Reagan ( Malalo B.C) Vs Kasozi Frank (Lukanga B.C)

•Bantam Weight
Turyatemba Bob ( Sparks B.C) Vs Rasika Paul ( East Coast)

•Feather Weight
Kayemba David ( Lukanga B.C) Vs Wasswa Shafik( Zebra B.C)

•Light Weight
Mbusi Arafat ( COBAP B.C) Vs Nsubuga Ibrahim ( Lukanga B.C)

•Light Welterweight
Kanabi Alex ( Lukanga B.C) Vs Sekasi Dan ( COBAP B.C)

•Junior Welterweight
Brain Kidega ( Lukanga B.C) also gets a walk over.

•Light Middle Weight
Kirwana Sadat ( Lukanga B.C) Vs Mutebi David ( COBAP B.C)

Youth Category
•Light Weight
Roch Nelson ( Police B.C) Vs Arafat Kimera ( Kampala High B.C)

•Fly Weight
Edrine Ojambo (Nakawa B.C) Vs Sozi Patrick ( Lukanga B.C)

•Bantam Weight
Mubiru Disan ( Lukanga B.C) Vs Mubiru Derrick ( COBAP)

•Light Welterweight
Siriro Pius ( Sparks B.C) Vs Emma Attan ( East coast B.C)

•Welterweight
Matovu Ukash ( COBAP B.C) Vs Mazida Mohamed ( Lukanga B.C)

•Middle Weight
Semudu Muzamil ( Kololo B.C) Vs Shaban Karim ( Kibuli)

•Light Heavy Weight
Omondi Boy ( Kibuli B.C) Vs Muyingo James ( Police B.C)

•Heavyweight
Oyuka Shaka ( Kibuli B.C) gets a walk over as well as Habib Mohamad ( East Coast B.C)

Women Youth Category
•Light Fly Weight
Nankinga Grace ( University of Pain) Vs Nanziri Cathy ( A and B)

•Fly Weight
Nasali Maria ( Lukanga B.C) Vs Mpirirwa Tracy ( Kololo High B.C)

•Bantam Weight
Auma Flavia (Lukanga B.C) Vs Nakimuli Teddy ( University of Pain)

•Light Weight
Nabosa Alice ( A and B) Vs Mirembe Faridah ( Lukanga B.C)

Women Elite Category
•Fly Weight
Nali Jalia ( Zebra B.C) Vs Nantongo Sarah ( Police B.C)

•Bantam Weight
Ajambo Moreen ( Zebra ) Vs Aminah Musa ( UPDF)

•Light Weight
Nasuna Milly ( COBAP) Vs Ainebyona Laura ( East Coast)

•Light Welterweight
Opio Vivian ( UPDF) Vs Among Rebecca

•Welterweight
Nakayibale Scovia ( Zebra ) Vs Nakalema Emily (Katwe B.C)

•Middle Weight
Namabiro Joy ( Zebra ) Vs Nabwire Rosete ( Power Gym)

•Heavy Weight
Baleke Hellen ( Zebra ) gets a walk over.

Elite Men
•Light Fly Weight
Kiza Joshua ( Kalinabiri B.C) Vs Busingye Champ ( Police)

•Fly Weight
Katongole John Baptist ( East Coast) Vs Lwanga Mohamed ( Katwe B.C)

•Bantam Weight
Masembe Isaac ( COBAP ) Vs Muhairwe Frank ( KCCA B.C)

•Light Weight
Adinan Yasin ( Mutujjazi B.C) Vs Wasswa Ssali ( Lukanga B.C)

•Light Welterweight
Tukamuhebwa Ajoshua ( East Coast) Vs Sebufu Isaac ( University of Pain B.C)

•Welterweight
Semujju David ( KCCA B.C ) Vs Shadir Musa ( East Coast)

•Middle Weight
Male Joshua ( Zana B.C) Vs Lubega Medi (Lukanga)

•Light Heavyweight
Dumba Sofas ( Kololo High B.C) Vs Latigo Musa ( Ice Mark B.C)

•Heavyweight
Kyambadde Emma ( Lukanga ) Vs Babu Yusuf ( COBAP)

•Super Heavyweight
Komakech Mike ( East Coast ) Vs Geko Solomon ( Lukanga B.C)